17.07.2020 Analiz Forex

USDTRY

Haftanın üçüncü işlem gününde yurt içerisinde 15 Temmuz Demokrasi Günü tatili devam ederken, ABD’de New York Empire State imalat endeksi ve sanayi üretimi verisi takip edilmişti. Haftanın dördüncü işlem gününde Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın açıkladığı sonuçlara göre Merkezi yönetim bütçesi Haziran’da 19.4 milyar TL açık verdi. ABD’de ise işsizlik maaşı başvuruları 11 Temmuz’da sona eren haftada 1.25  milyonluk beklentiler karşısında 1.3 milyon olurken, perakende satışlar Haziran ayında aylık bazda yüzde 7.5 ile beklenenden daha fazla arttı. Gün içerisinde dikkatler artan vaka sayıları ve aşı gelişmelerinde olmaya devam ederken gün sonunda kurun 6,85 – 6,86 seviyeleri arasında yatay hareketini sürdürdüğü takip edildi.

Teknik olarak incelediğimizde, Dolar’ın 6,85 seviyesinde belirleyici olmaya devam ettiği gözlendi. Gelebilecek satışlar ile birlikte kurdaki eğilimin aşağı yönlü hareketine devam etmesi durumunda 6,83, 6,80 ve 6,78 seviyeleri takip edilmesi gereken önemli destek seviyeleridir. Gelebilecek olası alışlar ile kurdaki eğilimin yukarı yönlü hareketinde ise 6,87, 6,89 ve 6,92 direnç seviyeleri takip edilebilir.

EURTRY

Haftanın üçüncü işlem gününde Euro Bölgesi’ndeki zayıf ekonomik veri akışı devam ederken, yurt içerisinde 15 Temmuz Demokrasi Günü tatili nedeni ile piyasalar kapalıydı. Haftanın dördüncü işlem gününde ise Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın açıkladığı sonuçlara göre Merkezi yönetim bütçesi Haziran’da 19.4 milyar TL açık verdi. Euro tarafında ise  Avrupa Merkez Bankası Temmuz toplantısında faiz oranlarında beklendiği gibi değişikliğe gitmeyerek  politika faizini yüzde 0’da, marjinal fonlama faizini yüzde 0.25, mevduat faizini de eksi yüzde 0.5’te tuttu. Gün içerisinde dikkatler koronavirüs gelişmeleri ve AMB başkanı Christine  Lagarde’in açıklamaları üzerinde olmaya devam ederken güne 7,82 seviyesinde başlayan çaprazın gün sonunda aşağı yönlü sınırlı hareketini sürdürdüğü takip edildi.

Teknik olarak incelediğimizde, çaprazın 7,80 seviyesinde belirleyici olmaya devam ettiği gözlendi. 7,82 direnç seviyesinin altında kaldığı sürece aşağı doğru eğilimin devam etmesi durumunda sırası ile 7,78, 7,75 ve 7,72 seviyeleri takip edilmesi gereken önemli destek seviyeleridir. Gelebilecek olası alımlar ile kurdaki eğilimin yukarı yönlü olmasında ise 7,82, 7,84 ve 7,87 direnç seviyeleri takip edilebilir

EURUSD

Haftanın üçüncü işlem gününde Euro Bölgesi’ndeki zayıf ekonomik akışı devam ederken, ABD’de New York Empire State imalat endeksi ve sanayi üretimi verisi takip edilmişti. Haftanın dördüncü işlem gününde Avrupa Merkez Bankası Temmuz toplantısında faiz oranlarında beklendiği gibi değişikliğe gitmeyerek  politika faizini yüzde 0’da, marjinal fonlama faizini yüzde 0.25, mevduat faizini de eksi yüzde 0.5’te tuttu. Dolar tarafında ise ABD’de işsizlik maaşı başvuruları 11 Temmuz’da sona eren haftada 1.25  milyonluk beklentiler karşısında 1.3 milyon olurken, perakende satışlar Haziran ayında aylık bazda yüzde 7.5 ile beklenenden daha fazla arttı. Gün içerisinde dikkatler koronavirüs gelişmeleri ve AMB başkanı Christine  Lagarde’in açıklamaları üzerinde olmaya devam ederken güne 1,14 seviyesinde başlayan paritenin aşağı yönlü hareketini sürdürdüğü takip edildi.

Teknik olarak incelediğimizde, paritenin 1,1380 seviyesinde belirleyici olmaya devam ettiği gözlendi. 1,1340 destek seviyesinin üzerinde kalmaya devam etmesi durumunda sırası ile 1,1410, 1,1440 ve 1,1470 seviyeleri takip edilmesi gereken önemli direnç seviyeleridir. Paritenin aşağı yönlü harekete geçilmesi durumunda ise 1,1340, 1,1310 ve 1,1280 destek seviyeleri takip edilebilir.

XAUUSD

Haftanın üçüncü işlem gününde koronavirüs aşısına dair olumlu gelişmeler ile birlikte Dolar’da zayıflama gözlenirken, Ons Altın’ın 1800 Dolar seviyesi üzerinde kalıcılık sağlayarak yukarı yönlü hareketini sürdürdüğü izlenmişti. Haftanın dördüncü işlem gününde ise ABD ile Çin arasında gerginlik ve artan vaka sayıları Altın’a destek olamaya devam ederken, olumlu haber akışlarıyla takip edilen aşı gelişmeleri, Çin’den gelen büyüme dışındaki ekonomik verilerin beklentilerin altında kalması ile Dolar endeksindeki gözlenen yukarı yönlü hareketin neden olduğu kısmi baskılar ile birlikte gün sonunda Ons Altın’ın aşağı yönlü hareketini sürdürdüğü takip edildi.

Teknik olarak incelediğimizde, Ons Altın’ın 1798 Dolar seviyesinde belirleyici olmaya devam ettiği gözlendi. Artan talep ile Ons Altın’ın yukarı yönlü hareketine devam etmesi durumunda sırası ile 1806, 1814 ve 1822 seviyeleri takip edilmesi gereken önemli direnç seviyeleridir. Olası bir aşağı yönlü harekete geçiş durumunda ise 1792, 1784 ve 1776 destek seviyeleri kısa vadede takip edilebilir.

GBPUSD

Haftanın üçüncü işlem gününde Birleşik Krallık’ta tüketici fiyat endeksi takip edilirken, ABD’de New York Empire State imalat endeksi ve sanayi üretimi verisi takip edilmişti. Haftanın dördüncü işlem gününde İngiltere’de işsizlik oranı yüzde 4,1’lik beklentiler karşısında Mayıs ayında bir önceki aya göre değişim göstermeyerek 3,1 olarak gerçekleşti. Ortalama kazançlar verisi ise Mayıs ayında 0,3’e geriledi. ABD’de işsizlik maaşı başvuruları 11 Temmuz’da sona eren haftada 1.25  milyonluk beklentiler karşısında 1.3 milyon olurken, perakende satışlar Haziran ayında aylık bazda yüzde 7.5 ile beklenenden daha fazla arttı. Gün içerişinde Dolar endeksindeki gözlenen yukarı yönlü hareket parite üzerindeki baskı oluştururken gün sonunda paritenin aşağı yönlü hareketi izlendi.

Teknik olarak incelediğimizde, GBP/USD paritesinin 1,2560 seviyesinde belirleyici olmaya devam ettiği gözlendi. 1,2500 destek seviyesinin üzerinde kaldığı sürece gelebilecek alımlar ile paritedeki yukarı yönlü eğilimin devam etmesi durumunda 1,2620, 1,2680 ve 1,2740 takip edilmesi gereken önemli direnç seviyeleridir. Gelebilecek olası satışlar ile paritedeki eğilimin aşağı yönlü hareketinde ise 1,2500, 1,2450 ve 1,2390 destek seviyeleri takip edilmelidir.

USDJPY

Haftanın üçüncü işlem gününde Japonya Merkez Bankası politika faizini değiştirmeyerek yüzde eksi 0,1’de bırakırken, büyüme beklentilerini düşürürken, ABD’de New York Empire State imalat endeksi ve sanayi üretimi verisi takip edilmişti. Haftanın dördüncü işlem gününde ise Japonya’da nispeten zayıf veri akışı devam ederken, ABD’de işsizlik maaşı başvuruları 11 Temmuz’da sona eren haftada 1.25  milyonluk beklentiler karşısında 1.3 milyon oldu. Açıklanan perakende satışlar verisi Haziran ayında aylık bazda yüzde 7.5 ile beklenenden daha fazla artığı gözlendi. Gün içerisinde Dolar endeksindeki gözlenen yukarı yönlü hareketin pariteye destek oluştururken gün sonunda paritenin yukarı yönlü hareketini sürdürdüğü izlendi.

Teknik olarak incelediğimizde, USD/JPY paritesinin 107,20 seviyesinde belirleyici olmaya devam ettiği gözlendi. 107,00 destek seviyesinin üzerinde kaldığı sürece yukarı yönlü eğilimin devam etmesi durumunda sırası ile 107,40, 107,60 ve 108,00 seviyeleri takip edilmesi gereken önemli direnç seviyeleridir. Gelebilecek olası satışlar ile paritedeki eğilimin aşağı yönlü olması durumunda ise 107,00, 106,80 ve 106,60 destek seviyeleri takip edilebilir.

BRENT PETROL

Haftanın üçüncü işlem gününde ABD Ham Petrol Stokları 10 Temmuz’da sona eren haftada 7,5 milyon düşüş kaydederken, OPEC + koalisyonunun arz kısıntılarına ilişkin beklentiler ile birlikte Brent Petrol’ün yukarı yönlü hareketini sürdürdüğü izlenmişti. Haftanın dördüncü işlem gününde ise Brent Petrol’ün OPEC + koalisyonunun gelecek aydan itibaren üretim kısıntılarını azaltma kararı sonrası Brent Petrol’ün 4 aylık zirve seviyesi olan 43,79 seviyesinde tutunamayıp aşağı yönlü sınırlı hareketini sürdürdüğü takip edildi.

Teknik olarak incelediğimizde, Brent Petrol’ün 43 Dolar seviyesinde belirleyici olmaya devam ettiği gözlendi. 41,80 destek seviyesinin üzerinde kaldığı sürece gelebilecek alımlar ile Petrol’deki yukarı 45yönlü eğilimin devam etmesi durumunda 44,30, 45,80 ve 46,80 takip edilmesi gereken önemli direnç seviyeleridir. Gelebilecek olası satışlar ile eğilimin aşağı yönlü hareketinde ise 41,80, 40,40 ve 39,00 destek seviyeleri takip edilebilir.

GAUTRY

Haftanın üçüncü işlem gününde koronavirüs aşısına dair olumlu gelişmeler ile birlikte Dolar’daki zayıflama sonrası kurda sınırlı hareketler devam ederken, Ons Altın’da 1800 Dolar seviyesi üzerinde kalıcılık sağlanması sonucu Gram Altın’da da yukarı yönlü sınırlı hareketler izlenmişti. Haftanın dördüncü işlem gününde ise kurda 6,85 – 6,86 seviyeleri arasında yatay hareketler takip edilirken, koronavirüs aşı gelişmeleri ve Çin’den gelen büyüme dışındaki ekonomik verilerin beklentilerin altında kalması ile Dolar endeksindeki gözlenen yukarı yönlü hareketin neden olduğu kısmi baskılar sonucu Ons Altın’daki gerileme sonucu Gram Altın’da da 395 seviyesine doğru aşağı yönlü hareketler takip edildi.

Teknik olarak incelediğimizde, Gram Altın’ın 396 seviyesinde belirleyici olmaya devam ettiği gözlendi. 394 destek seviyesinin üzerinde kaldığı sürece gelebilecek alımlar ile yukarı yönlü eğilimin devam etmesi durumunda 398, 400 ve 402 takip edilmesi gereken önemli direnç seviyeleridir. Gelebilecek olası satışlar ile Gram Altın’daki eğilimin aşağı yönlü hareketinde ise 394, 392 ve 390 destek seviyeleri takip edilmelidir.Bir cevap yazın

Sohbete Başla
Yardıma mı ihtiyacınız var?
Merhaba👋
Size nasıl yardımcı olabilirim?