22.07.2020 Analiz Forex

USDTRY

Haftanın ilk işlem gününde zayıf ekonomik veri akışı ile birlikte dikkatler artan vaka sayıları ve aşı gelişmelerinde olmaya devam ederken haftaya 6,85 seviyesinde başlayan kurun yatay hareketini sürdürdüğü izlenmişti. Haftanın ikinci işlem gününde ise küresel bazda zayıf veri akışı devam ederken, dikkatler artan vaka sayıları ve aşı gelişmeleri üzerindeydi. Takip edilen gelişmeler sonucu risk iştahındaki yukarı yönlü görünüm Dolar üzerinde baskı yaratmasıyla gün sonunda kurun aşağı yönlü hareketini sürdürdüğü izlendi.

Teknik olarak incelediğimizde, Dolar’ın 6,82 seviyesinde belirleyici olmaya devam ettiği gözlendi. Gelebilecek satışlar ile birlikte kurdaki eğilimin aşağı yönlü hareketine devam etmesi durumunda 6,84, 6,86 ve 6,88 seviyeleri takip edilmesi gereken önemli destek seviyeleridir. Gelebilecek olası alışlar ile kurdaki eğilimin yukarı yönlü hareketinde ise 6,80, 6,78 ve 6,76 direnç seviyeleri takip edilebilir.

EURTRY

Haftanın ilk işlem gününde zayıf ekonomik veri akışı devam ederken, dikkatler Avrupa Zirvesi Liderleri toplantısının ardından liderlerin açıklamaları ve koronavirüs gelişmeleri takip edildi. Haftanın ikinci işlem gününde ise küresel bazda zayıf ekonomik veri akışı devam ederken, Avrupa Birliği Liderleri 750 milyar Euro’luk ortak tahvil arzını öngören teşvik paketi konusunda anlaşmaya vardı. Gün içerisinde artan vaka sayıları ve aşı gelişmeleri gündemde olmaya devam ederken güne 7,83 seviyesinde başlayan çaprazın takip edilen gelişmeler ile birlikte gün sonunda yukarı yönlü hareketini sürdürdüğü takip edildi.

Teknik olarak incelediğimizde, çaprazın 7,88 seviyesinde belirleyici olmaya devam ettiği gözlendi. 7,90 direnç seviyesinin altında kaldığı sürece aşağı doğru eğilimin devam etmesi durumunda sırası ile 7,86, 7,84 ve 7,82 seviyeleri takip edilmesi gereken önemli destek seviyeleridir. Gelebilecek olası alımlar ile kurdaki eğilimin yukarı yönlü olmasında ise 7,90, 7,93 ve 7,95 direnç seviyeleri takip edilebilir

EURUSD

Haftanın ilk işlem gününde piyasalar, Avrupa Zirvesi Liderleri toplantısının ardından Almanya Başbakanı Angela Merkel’in ve diğer liderlerin açıklamalarıyla beraber  “Zor müzakerelere rağmen anlaşmaya varabileceğimizi umuyorum” sözlerini fiyatlamaya devam ederken, nispeten zayıf veri akışı ile birlikte koronavirüs gelişmeleri takip edildi. Haftanın ikinci işlem gününde ise küresel bazda zayıf ekonomik veri akışı devam ederken, Avrupa Birliği Liderleri 750 milyar Euro’luk ortak tahvil arzını öngören teşvik paketi konusunda anlaşmaya vardı. Dolar endeksinde 95,00 seviyesi altında doğru geri çekilmeler devam ederken, varılan anlaşma ile birlikte 1,15 seviyesini test eden paritenin gün sonunda yukarı yönlü sınırlı hareketini sürdürdüğü izlendi.

Teknik olarak incelediğimizde, paritenin 1,1540 seviyesinde belirleyici olmaya devam ettiği gözlendi. 1,15 destek seviyesinin üzerinde kalmaya devam etmesi durumunda sırası ile 1,1570, 1,1600 ve 1,1640 seviyeleri takip edilmesi gereken önemli direnç seviyeleridir. Paritenin aşağı yönlü harekete geçilmesi durumunda ise 1,1500, 1,1470 ve 1,1440 destek seviyeleri takip edilebilir.

XAUUSD

Haftanın ilk işlem gününde uygulanan gevşek para politikaları, ETF girişleri, risk iştahındaki dalgalı görünüm ve Dolar endeksindeki yatay seyir Ons Altın’ı desteklemesi ile birlikte Güne 1808 seviyesinde başlayan Ons Altın’ın yukarı yönlü hareketini sürdürdüğü izlendi. Haftanın ikinci işlem gününde Dolar endeksinde gözlenen gerileme ile ABD ve Avrupa Birliği’nden ek teşvik paketlerine dair beklentilerin Ons Altın’a sağladığı destek sonucu 1840 seviyesi üzerinde sınırlı yükselişlerin devam ettiği gözleniyor.

Teknik olarak incelediğimizde, Ons Altın’ın 1855 Dolar seviyesinde belirleyici olmaya devam ettiği gözlendi. Artan talep ile Ons Altın’ın yukarı yönlü hareketine devam etmesi durumunda sırası ile 1865, 1875 ve 1890 seviyeleri takip edilmesi gereken önemli direnç seviyeleridir. Olası bir aşağı yönlü harekete geçiş durumunda ise 1845, 1830 ve 1820 destek seviyeleri kısa vadede takip edilebilir.

GBPUSD

Haftanın ilk işlem gününde küresel bazda zayıf ekonomik veri akışı devam ederken, dikkatler koronavirüs gelişmeleri, Brexit belirsizliği ve İngiltere Merkez Bankası Baş Ekonomisti Andy Haldane’in değerlendirmeleri üzerindeydi. Haftanın ikinci işlem gününde ise artan vaka sayılarının neden olduğu endişeler devam ederken, aşı çalışmaları sonucunda oluşan iyimserlik ve risk iştahındaki toparlanmayla Dolar’a olan talebin azaldığı takip edilirken, güne 1,2660 seviyesinde başlayan paritenin 1,2750 seviyesi üzerinde yükselişini sürdürdüğü takip edildi.

Teknik olarak incelediğimizde, GBP/USD paritesinin 1,2720 seviyesinde belirleyici olmaya devam ettiği gözlendi. 1,2660 destek seviyesinin üzerinde kaldığı sürece gelebilecek alımlar ile paritedeki yukarı yönlü eğilimin devam etmesi durumunda 1,2760, 1,2820 ve 1,2880 takip edilmesi gereken önemli direnç seviyeleridir. Gelebilecek olası satışlar ile paritedeki eğilimin aşağı yönlü hareketinde ise 1,2660, 1,2620 ve 1,2560 destek seviyeleri takip edilmelidir.

USDJPY

Haftanın birinci işlem gününde küresel bazda zayıf ekonomik veri akışı ile birlikte koronavirüs gelişmeleri Dolar ve parite üzerinde baskı oluşturmaya devam ederken, artan endişeler Japon Yeni’nin güvenli varlık talebine destek olduğu gözlenmişti. Haftanın ikinci işlem gününde ABD’de zayıf ekonomik veri akışı sürerken, Japonya’da açıklanan çekirdek tüketici fiyat endeksi Haziran ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre değişim göstermedi. Piyasalardaki iyimserlik Japon Yeni’nin güvenli liman görünümü üzerinde baskı oluştururken, Dolar endeksinde gözlenen geri çekilme ile birlikte güne 107,20 seviyesi başlayan paritenin aşağı yönlü hareketini sürdürdüğü takip edildi.

Teknik olarak incelediğimizde, USD/JPY paritesinin 106,80 seviyesinde belirleyici olmaya devam ettiği gözlendi. 106,60 destek seviyesinin üzerinde kaldığı sürece yukarı yönlü eğilimin devam etmesi durumunda sırası ile 107,00, 107,20 ve 107,45 seviyeleri takip edilmesi gereken önemli direnç seviyeleridir. Gelebilecek olası satışlar ile paritedeki eğilimin aşağı yönlü olması durumunda ise 106,60, 106,40 ve 106,20 destek seviyeleri takip edilebilir.

BRENT PETROL

Haftanın ilk işlem gününde artan vaka sayılarının neden olduğu endişeler küresel ekonomik büyüme ve Petrol talebini olumsuz etkilemesi Petrol fiyatları üzerinde baskı oluştururken, Brent Petrol’ün 43 Dolar seviyelerinde yatay seyrini sürdürdüğü takip edildi. Haftanın ikinci işlem gününde ise Avrupa Birliği kurtarma fonu üzerine bir anlaşmaya ulaşılması ve OPEC+ haberleri piyasalardaki iyimserliği desteklerken, ekonomik toparlanmaya ilişkin beklentilerin artması ile Brent Petrol’ün 44 Dolar üzerinde yukarı yönlü hareketini sürdürdüğü izlendi.

Teknik olarak incelediğimizde, Brent Petrol’ün 43 Dolar seviyesinde belirleyici olmaya devam ettiği gözlendi. 41,80 destek seviyesinin üzerinde kaldığı sürece gelebilecek alımlar ile Petrol’deki yukarı 45yönlü eğilimin devam etmesi durumunda 44,30, 45,80 ve 46,80 takip edilmesi gereken önemli direnç seviyeleridir. Gelebilecek olası satışlar ile eğilimin aşağı yönlü hareketinde ise 41,80, 40,40 ve 39,00 destek seviyeleri takip edilebilir.

GAUTRY

Haftanın ilk işlem gününde zayıf veri akışı ile birlikte kurda yatay hareket devam ederken, güvenli varlık talebi olarak Ons Altın’ın talep bulması sonucu Gram Altın’ında yukarı yönlü hareketini sürdürdüğü takip edildi. Haftanın ikinci işlem gününde ise piyasalardaki iyimserlik ile artan risk iştahı Dolar’a olan talebi azaltması ile kurda 6,82 seviyesinde aşağı yönlü hareketler gözlenirken, Ons Altın’da takip edilen 1840 seviyesi hareketler ile birlikte Gram Altın’ında 400 TL üzerinde yükselişine devam ettiği izlendi.

Teknik olarak incelediğimizde, Gram Altın’ın 408 seviyesinde belirleyici olmaya devam ettiği gözlendi. 405 destek seviyesinin üzerinde kaldığı sürece gelebilecek alımlar ile yukarı yönlü eğilimin devam etmesi durumunda 410, 413 ve 415 takip edilmesi gereken önemli direnç seviyeleridir. Gelebilecek olası satışlar ile Gram Altın’daki eğilimin aşağı yönlü hareketinde ise 405, 402 ve 399 destek seviyeleri takip edilmelidir.Bir cevap yazın

Sohbete Başla
Yardıma mı ihtiyacınız var?
Merhaba👋
Size nasıl yardımcı olabilirim?