28.07.2020 Analiz Forex

USDTRY

Geçtiğimiz haftanın son işlem gününde yurt içerisinde zayıf veri akışı devam ederken, ABD’de imalat ve hizmet PMI endeksleri takip edilmiş ve Dolar endeksindeki 94,50 seviyesi altında aşağı yönlü hareketler sonucunda kurun yatay hareketini sürdürdüğü izlenmişti. Haftanın ilk işlem gününde ise yurt içerisindeki zayıf ekonomik veri akışı ile birlikte ABD’de açıklanan dayanıklı mal siparişleri salgının başladığı Haziran ayında yüzde 7.3 ile yüzde 6,9’luk piyasa beklentilerinin üzerinde artış kaydetti. Kurda yaklaşık bir aydır dar bir bant aralığında gözlenen sıkışma ve akşam saatlerinde bankaların eşleştirme uyumsuzluğu etkisi ile hızlı bir 6,98 seviyesine doğru bir hareket gözlenirken gün sonunda kurun normal seyrine geri dönerek sınırlı yükselişini sürdürdüğü izlendi.

Teknik olarak incelediğimizde, kurun 6,87 seviyesinde belirleyici olmaya devam ettiği gözlendi. Gelebilecek satışlar ile birlikte kurdaki eğilimin aşağı yönlü hareketine devam etmesi durumunda 6,85 , 6,83 ve 6,80 seviyeleri takip edilmesi gereken önemli destek seviyeleridir. Gelebilecek olası alışlar ile kurdaki eğilimin yukarı yönlü hareketinde ise 6,90, 6,93 ve 6,96 direnç seviyeleri takip edilebilir.

EURTRY

Geçtiğimiz haftanın son işlem gününde yurt içerisinde zayıf veri akışı devam ederken, Almanya ve Euro Bölgesi’nde beklentilerin üzerinde gelen PMI endeksleri takip edilmişti. Haftanın ilk işlem gününde yurt içerisinde zayıf veri akışı sürerken Almanya’da IFO iş dünyası güveni endeksi Temmuz ayında 86.3 seviyesinden 90.5 seviyesine çıktı. Gün içerisinde koronavirüs gelişmeleri ve Dolar’daki zayıflık Euro üzerindeki yükselişi desteklerken 8,20 seviyesini test eden çaprazın, gün sonunda, 8,00 seviyesi üzerinde kalıcılık sağlayan çaprazın sınırlı yükselişini sürdürdüğü izlendi.

Teknik olarak incelediğimizde, çaprazın 8,05 seviyesinde belirleyici olmaya devam ettiği gözlendi. 8,09 direnç seviyesinin altında kaldığı sürece aşağı doğru eğilimin devam etmesi durumunda sırası ile 8,02, 7,99 ve 7,98 seviyeleri takip edilmesi gereken önemli destek seviyeleridir. Gelebilecek olası alımlar ile kurdaki eğilimin yukarı yönlü olmasında ise 8,09, 8,12 ve 8,15 direnç seviyeleri takip edilebilir

EURUSD

Geçtiğimiz son işlem gününde beklentilerin üzerinde gelen veriler ve Dolar endeksindeki 94,50 seviyesi altında aşağı yönlü hareketler sonucunda paritenin yükselişine devam ettiği izlenmişti. Haftanın ilk işlem gününde Almanya’da IFO iş dünyası güveni endeksi Temmuz ayında 86.3 seviyesinden 90.5 seviyesine çıktı. ABD’de ise açıklanan dayanıklı mal siparişleri salgının başladığı Haziran ayında yüzde 7.3 ile yüzde 6,9’luk piyasa beklentilerinin üzerinde artış kaydetti. Dolar endeksinde 94,00 seviyesi altında aşağı yönlü hareketler devam ederken, gün sonunda dikkatler paritenin zayıf seyreden Dolar ile birlikte 1,17 seviyesi üzerinde yukarı yönlü hareketini sürdürdüğü izlendi.

Teknik olarak incelediğimizde, paritenin 1,1730 seviyesinde belirleyici olmaya devam ettiği gözlendi. 1,1700 destek seviyesinin üzerinde kalmaya devam etmesi durumunda sırası ile 1,1750, 1,1780 ve 1,1800 seviyeleri takip edilmesi gereken önemli direnç seviyeleridir. Paritenin aşağı yönlü harekete geçilmesi durumunda ise 1,1700, 1,1670 ve 1,1650 destek seviyeleri takip edilebilir.

XAUUSD

Geçtiğimiz haftanın son işlem gününde takip edilen riskler ve Dolar endeksindeki zayıf görünüm Ons Altın’ın 1900 seviyesi üzerinde tutunmasına destek olurken, gün sonunda Altın’ın yükselişine devam ettiği izlenmişti. Haftanın ilk işlem gününde ise koronavirüs ve aşı gelişmeleri gündemde olmaya devam ederken, Dolar endeksinde 94,00 seviyesi altındaki seyir ile Ons Altın’ın tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 1945 Dolar seviyesini test ettiği gözlendi. Gün içerisindeki haber akışı ve güçsüz Dolar’a bağlı olarak değerli metale olan talebin artması ile 1930 Dolar seviyesi üzerinde yukarı yönlü hareketlerin devam ettiği izlendi.

Teknik olarak incelediğimizde, Ons Altın’ın 1940 Dolar seviyesinde belirleyici olmaya devam ettiği gözlendi. Artan talep ile Ons Altın’ın yukarı yönlü hareketine devam etmesi durumunda sırası ile 1955, 1970 ve 2000 seviyeleri takip edilmesi gereken önemli direnç seviyeleridir. Olası bir aşağı yönlü harekete geçiş durumunda ise 1925, 1910 ve 1890 destek seviyeleri kısa vadede takip edilebilir.

GBPUSD

Geçtiğimiz Cuma günü İngiltere ve ABD’de PMI endeksleri takip edilirken, beklentilerin üzerinde gelen veriler ve Dolar endeksindeki 94,50 seviyesi altında aşağı yönlü hareketler sonucunda paritenin yükselişine devam ettiği izlenmişti.  Haftanın ilk işlem gününde ise Birleşik Krallık’ta zayıf ekonomik veri akışı devam ederken, ABD’de dayanıklı mal siparişleri salgının başladığı Haziran ayında yüzde 7.3 ile yüzde 6,9’luk piyasa beklentilerinin üzerinde artış kaydetti. Gün içerisinde dikkatler koronavirüs gelişmelerinde olmaya devam ederken, Dolar endeksinde 93,80 seviyesi altında devam eden seyir ile birlikte paritenin yukarı yönlü hareketini sürdürdüğü izlendi.

Teknik olarak incelediğimizde, GBP/USD paritesinin 1,2850 seviyesinde belirleyici olmaya devam ettiği gözlendi. 1,28 destek seviyesinin üzerinde kaldığı sürece gelebilecek alımlar ile paritedeki yukarı yönlü eğilimin devam etmesi durumunda 1,2900, 1,2950 ve 1,3000 takip edilmesi gereken önemli direnç seviyeleridir. Gelebilecek olası satışlar ile paritedeki eğilimin aşağı yönlü hareketinde ise 1,2800, 1,2760 ve 1,2700 destek seviyeleri takip edilmelidir.

USDJPY

Geçtiğimiz haftanın son işlem gününde Japonya’da Ulusal Spor Günü tatili devam ederken, ABD’de PMI endeksleri takip edilmişti. Haftanın ilk işlem gününde ise Japonya’da nispeten zayıf ekonomik veri akışı devam ederken, ABD’de dayanıklı mal siparişleri salgının başladığı Haziran ayında yüzde 7.3 ile yüzde 6,9’luk piyasa beklentilerinin üzerinde artış kaydetti. Gün içerisinde, Japon Yeni’nin güvenli bir liman olarak güçlü görünümüne ek olarak Doları endeksinde devam eden gerileme sonucu paritenin aşağı yönlü hareketini sürdürdüğü izlendi.

Teknik olarak incelediğimizde, USD/JPY paritesinin 105,60 seviyesinde belirleyici olmaya devam ettiği gözlendi. 105,30 destek seviyesinin üzerinde kaldığı sürece yukarı yönlü eğilimin devam etmesi durumunda sırası ile 105,90, 106,20 ve 106,50 seviyeleri takip edilmesi gereken önemli direnç seviyeleridir. Gelebilecek olası satışlar ile paritedeki eğilimin aşağı yönlü olması durumunda ise 105,30, 105,00 ve 104,80 destek seviyeleri takip edilebilir.

BRENT PETROL

Geçtiğimiz Cuma günü ABD ve Çin arasında artan gerilim Petrol üzerinde baskı yaratmaya devam ederken, açıklanan PMI endeksleri sonucunda ekonomik toparlanmaya ilişkin olumlu sinyallerin Petrol fiyatlarına destek olması ile Brent Petrol’ün sınırlı yükselişini sürdürdüğü takip edilmişti. Haftanın ilk işlem gününde ise Petrol’de, Dolar endeksindeki zayıflığa rağmen artan koronavirüs vakalarının neden olduğu endişe ve ABD ile Çin arasındaki kötüleşen ilişkilere bağlı aşağı yönlü baskılar devam ederken, gün takip edilen gelişmeler ile birlikte Brent Petrol’ün sınırlı yükselişini sürdürdüğü izlendi.

Teknik olarak incelediğimizde, Brent Petrol’ün 43 Dolar seviyesinde belirleyici olmaya devam ettiği gözlendi. 41,80 destek seviyesinin üzerinde kaldığı sürece gelebilecek alımlar ile Petrol’deki yukarı 45yönlü eğilimin devam etmesi durumunda 44,30, 45,80 ve 46,80 takip edilmesi gereken önemli direnç seviyeleridir. Gelebilecek olası satışlar ile eğilimin aşağı yönlü hareketinde ise 41,80, 40,40 ve 39,00 destek seviyeleri takip edilebilir.

GAUTRY

Geçtiğimiz son işlem gününde kurda yatay hareketler devam ederken,  takip edilen jeopolitik riskler ve Dolar endeksindeki zayıf görünümün Ons Altın’a destek olması ile Gram Altın’ında yukarı yönlü hareketine devam ettiği izlendi. Haftanın ilk işlem gününde ise kurda 6,84 seviyesinde yatay hareketler sürerken, Dolar endeksinde 93,80 seviyesi altındaki seyir ile Ons Altın’ın tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 1945 Dolar seviyesini test etmesinin ardından yükselişini sürdürmesi ile Gram Altın’ında 425 seviyesi üzerinde hareketini sürdürdüğü takip edildi.

Teknik olarak incelediğimizde, Gram Altın’ın 428 seviyesinde belirleyici olmaya devam ettiği gözlendi. 424 destek seviyesinin üzerinde kaldığı sürece gelebilecek alımlar ile yukarı yönlü eğilimin devam etmesi durumunda 432, 436 ve 440 takip edilmesi gereken önemli direnç seviyeleridir. Gelebilecek olası satışlar ile Gram Altın’daki eğilimin aşağı yönlü hareketinde ise 424, 420 ve 416 destek seviyeleri takip edilmelidir.Bir cevap yazın

Sohbete Başla
Yardıma mı ihtiyacınız var?
Merhaba👋
Size nasıl yardımcı olabilirim?