29.07.2020 Analiz Forex

USDTRY

Haftanın ilk işlem gününde yurt içerisindeki zayıf ekonomik veri akışı ile birlikte ABD’de açıklanan dayanıklı mal siparişleri takip edilirken, kurda yaklaşık bir aydır dar bir bant aralığında gözlenen sıkışma ve akşam saatlerinde bankaların eşleştirme uyumsuzluğu etkisi ile sınırlı yükselişini sürdürdüğü izlenmişti. Haftanın ikinci işlem gününde ise Fed toplantısı öncesi yurt içerisinde zayıf veri akışı devam ederken, ABD’de Conference Board tüketici güveni Temmuz ayında beklentilerin altında kalarak 98.3’ten 92.6’ya geriledi. Gün içerisinde Dolar endeksinde gözlenen sınırlı toparlanma ve BDDK’nın normalleşme adımları kapsamında yurt dışı yerleşiklerin TL erişimini sınırlayan düzenlemelerde esneklik sağladığını duyurması kurda yukarı yönlü hareketlerin takip edilmesine neden oldu.

Teknik olarak incelediğimizde, kurun 6,93 seviyesinde belirleyici olmaya devam ettiği gözlendi. Gelebilecek satışlar ile birlikte kurdaki eğilimin aşağı yönlü hareketine devam etmesi durumunda 6,90, 6,88 ve 6,86 seviyeleri takip edilmesi gereken önemli destek seviyeleridir. Gelebilecek olası alışlar ile kurdaki eğilimin yukarı yönlü hareketinde ise 6,95, 6,97 ve 7,00 direnç seviyeleri takip edilebilir.

EURTRY

Haftanın ilk işlem gününde yurt içerisinde zayıf veri akışı devam ederken, Almanya’da IFO iş dünyası güveni endeksi Temmuz ayında 86.3 seviyesinden 90.5 seviyesine çıktı. Dolar’daki zayıflık Euro üzerindeki yükselişi desteklerken 8,20 seviyesini test eden çaprazın, yukarı yönlü hareketi takip edildi. Haftanın ilk işlem gününde ise nispeten zayıf ekonomik veri akışı ile birlikte dikkatler koronavirüs gelişmelerinde olmaya devam ederken, pariteden gücünü alan Euro ile çaprazın yukarı yönlü hareketini sürdürdüğü izlendi.

Teknik olarak incelediğimizde, çaprazın 8,14 seviyesinde belirleyici olmaya devam ettiği gözlendi. 8,17 direnç seviyesinin altında kaldığı sürece aşağı doğru eğilimin devam etmesi durumunda sırası ile 8,11, 8,09 ve 8,07 seviyeleri takip edilmesi gereken önemli destek seviyeleridir. Gelebilecek olası alımlar ile kurdaki eğilimin yukarı yönlü olmasında ise 8,17, 8,20 ve 8,22 direnç seviyeleri takip edilebilir

EURUSD

Haftanın ilk işlem gününde Almanya’da IFO iş dünyası güveni endeksi ve ABD’de dayanıklı mal siparişleri verisi takip edilirken, Dolar endeksinde 93,50 seviyesi altında devam eden seyir doğrultusunda paritenin yukarı yönlü hareketi izlenmişti. Haftanın ikinci işlem gününde ise nispeten zayıf ekonomik veri akışı devam ederken, ABD’de Conference Board tüketici güveni Temmuz ayında beklentilerin altında kalarak 98.3’ten 92.6’ya geriledi. Fed toplantısı öncesi bir önceki güne göre Dolar endeksinde gözlenen sınırlı toparlama parite üzerindeki yükselişi sınırlandırdığı gözlenirken, takip edilen koronavirüs ve jeopolitik gelişmeler ile birlikte paritenin aşağı yönlü hareketini sürdürdüğü izlendi.

Teknik olarak incelediğimizde, paritenin 1,1730 seviyesinde belirleyici olmaya devam ettiği gözlendi. 1,17 destek seviyesinin üzerinde kalmaya devam etmesi durumunda sırası ile 1,1760, 1,1790 ve 1,1820 seviyeleri takip edilmesi gereken önemli direnç seviyeleridir. Paritenin aşağı yönlü harekete geçilmesi durumunda ise 1,1700, 1,1670 ve 1,1640 destek seviyeleri takip edilebilir.

XAUUSD

Haftanın ilk işlem gününde koronavirüs ve aşı gelişmeleri gündemde olmaya devam ederken, Dolar endeksinde 94,00 seviyesi altındaki seyir ile Ons Altın’ın 1945 Dolar seviyesini test ettiği gözlenmiş ve güçsüz Dolar’a bağlı olarak değerli metale olan talebin artması doğrultusunda yükselişin devam ettiği takip edilmişti. Haftanın ikinci işlem gününde ise Fed toplantısı öncesi, bir önceki güne göre Dolar endeksinde gözlenen sınırlı toparlama ve Altın vadelilerinin 2,000 dolardaki kritik seviyeyi ulaşmasının ardından Ons Altın’ın bir miktar kazancını geri verdiği takip edilse de koronavirüs ve jeopolitik gelişmeler soncunda Altın’ın 1950 Dolar seviyesi üzerinede yükselişine devam ettiği izlendi.

Teknik olarak incelediğimizde, Ons Altın’ın 1952 Dolar seviyesinde belirleyici olmaya devam ettiği gözlendi. Artan talep ile Ons Altın’ın yukarı yönlü hareketine devam etmesi durumunda sırası ile 1965, 1980 ve 1995 seviyeleri takip edilmesi gereken önemli direnç seviyeleridir. Olası bir aşağı yönlü harekete geçiş durumunda ise 1935, 1925 ve 1910 destek seviyeleri kısa vadede takip edilebilir.

GBPUSD

Haftanın ilk işlem gününde Birleşik Krallık’ta zayıf ekonomik veri akışı ile ABD’de dayanıklı mal siparişleri verisi takip edilirken, Dolar endeksinde 93,80 seviyesi altında devam eden seyir doğrultusunda paritenin yukarı yönlü hareketi izlenmişti. Haftanın ikinci işlem gününde ise nispeten zayıf ekonomik veri akışı ve bir önceki güne göre Dolar endeksinde gözlenen sınırlı toparlama parite üzerindeki yükselişi sınırlandırdığı gözlenirken, ABD’de beklentiler altında açıklanan tüketici güveni ve koronavirüs gelişmeler ile birlikte bugünkü Fed toplantısı öncesi paritenin yukarı yönlü hareketini sürdürdüğü takip edildi.

Teknik olarak incelediğimizde, GBP/USD paritesinin 1,2920 seviyesinde belirleyici olmaya devam ettiği gözlendi. 1,2860 destek seviyesinin üzerinde kaldığı sürece gelebilecek alımlar ile paritedeki yukarı yönlü eğilimin devam etmesi durumunda 1,2980, 1,3030 ve 1,3090 takip edilmesi gereken önemli direnç seviyeleridir. Gelebilecek olası satışlar ile paritedeki eğilimin aşağı yönlü hareketinde ise 1,2860, 1,2810 ve 1,2750 destek seviyeleri takip edilmelidir.

USDJPY

Haftanın ilk işlem gününde Japonya’da nispeten zayıf ekonomik veri akışı ile ABD’de dayanıklı mal siparişleri takip edilirken, Japon Yeni’nin güvenli bir liman olarak güçlü görünümüne ek olarak Doları endeksinde devam eden gerileme sonucu paritenin aşağı yönlü hareketini sürdürdüğü izlenmişti. Haftanın ikinci işlem gününde ise Fed toplantısı öncesi Dolar endeksindeki toparlanma sinyallerinin parite sınırlı etkileri takip edilirken, devam eden jeopolitik görünüm ve koronavirüs endişelerinin Yeni desteklemeye devam etmesi ile paritenin aşağı yönlü hareketini sürdürdüğü takip edildi.

Teknik olarak incelediğimizde, USD/JPY paritesinin 105,00 seviyesinde belirleyici olmaya devam ettiği gözlendi. 104,80 destek seviyesinin üzerinde kaldığı sürece yukarı yönlü eğilimin devam etmesi durumunda sırası ile 105,30, 105,60 ve 105,90 seviyeleri takip edilmesi gereken önemli direnç seviyeleridir. Gelebilecek olası satışlar ile paritedeki eğilimin aşağı yönlü olması durumunda ise 104,80, 104,50 ve 104,20 destek seviyeleri takip edilebilir.

BRENT PETROL

Haftanın ilk işlem gününde artan koronavirüs vakalarının neden olduğu endişe ve ABD ile Çin arasındaki gerginliğe bağlı aşağı yönlü baskılar devam ederken, Dolar endeksinde gözlenen güçsüz seyir ile Brent Petrol’ün sınırlı yükselişini sürdürdüğü izlenmişti. Haftanın ikinci işlem gününde ise artan vaka sayıları ile birlikte arz endişeleri Petrol fiyatları üzerinde baskı oluşturmaya devam ederken, Fed’in yarın gerçekleştireceği toplantı öncesi gösterge faizi bir süre daha sıfır seviyesi yakında tutacağı beklentileri ise Petrol’deki geri çekilmeyi sınırlandıran unsur olarak takip edildi. Dikkatler koronavirüs gelişmeleri ve haber akışları üzerinde olmaya devam ederken, gün içerisinde dalgalanan Brent Petrol’ün gün sonunda, aşağı yönlü sınırlı hareketini sürdürdüğü izlendi.

Teknik olarak incelediğimizde, Brent Petrol’ün 43 Dolar seviyesinde belirleyici olmaya devam ettiği gözlendi. 41,80 destek seviyesinin üzerinde kaldığı sürece gelebilecek alımlar ile Petrol’deki yukarı 45yönlü eğilimin devam etmesi durumunda 44,30, 45,80 ve 46,80 takip edilmesi gereken önemli direnç seviyeleridir. Gelebilecek olası satışlar ile eğilimin aşağı yönlü hareketinde ise 41,80, 40,40 ve 39,00 destek seviyeleri takip edilebilir.

GAUTRY

Haftanın ilk işlem gününde kurda 6,84 seviyesinde yatay hareketler devam ederken, Dolar endeksinde 93,50 seviyesi altındaki seyir ile Ons Altın’ın yükselişini sürdürmesi ile Gram Altın’ında 425 seviyesi üzerinde hareketini sürdürdüğü takip edilmişti. Haftanın ikinci işlem gününde ise takip edilen gelişmeler ile birlikte kurda 6,90 seviyesi üzerindeki hareketlere ek olarak, güvenli varlık talebinin desteklenmesi ile Ons Altın’daki yükselişe paralel olarak Gram Altın’da da yükselişin sürdüğü izlendi.

Teknik olarak incelediğimizde, Gram Altın’ın 435 seviyesinde belirleyici olmaya devam ettiği gözlendi. 432 destek seviyesinin üzerinde kaldığı sürece gelebilecek alımlar ile yukarı yönlü eğilimin devam etmesi durumunda 438, 444 ve 450 takip edilmesi gereken önemli direnç seviyeleridir. Gelebilecek olası satışlar ile Gram Altın’daki eğilimin aşağı yönlü hareketinde ise 432, 428 ve 425 destek seviyeleri takip edilmelidir.Bir cevap yazın

Sohbete Başla
Yardıma mı ihtiyacınız var?
Merhaba👋
Size nasıl yardımcı olabilirim?